Пълноценното и разнообразно хранене заема едно от водещите места, когато се заговори за здравословен начин на живот. Непрекъснато четем препоръки за храни, богати на витамини, минерали, фибри, и всякакви други полезни елементи, за които можем да се сетим. Всичко това действително е важно е да бъде доставяно на организма в нужните му количества и пропорции. За щастие Творецът, или природата, ако предпочитате, са ни дарили с изобилие от плодове, зеленчуци, ядки, билки, откъдето да можем да се снабдим с подкрепящи здравето ни съставки. Защо тогава са ни необходими хранителни добавки? Да започнем с това, че…
Витамините и минералите в плодовете и зеленчуците отдавна са дефицит
Витамини и минерали в плодовете и зеленчуците има, но отдавна са дефицит. Почвите, в които се отглежда земеделската продукция, предназначена за масова търговия, се третират с изкуствени торове, химикали, които директно стават част от узрелия вече плод, за сметка на витамините и минералите. Зеленчуците и плодовете трябва да се консумират непосредствено след откъсване, защото само тогава са максимално полезни и то, при условие че сами си ги отглеждаме, внимавайки какви торове използваме. По-често обаче си ги купуваме от магазина, където са транспортирани незнайно откъде и откъснати неизвестно кога. В резултат полезното в тях драстично е намаляло.
Плодовете и зеленчуците се оказват пресни и богати на витамини и минерали, но само на теория. Всичко това не отменя нуждата да се храним с тях. Дори и в ограничени количества, все пак съдържат някакви полезни вечества, а и вкусовите им качества, където са се запазили, не са за пренебрегване. За да си набавим обаче нужните за организма ценни микроелементи, трябва ежедневно да изяждаме по четири-пет порции плодове и зеленчуци, само че в масовия случай стигаме само до знаенето, че трябва, не и до действие. Същевременно е важно да се уточни, че…
Хранителните добавки не са хранителен заместител
Ролята на хранителните добавки е да взаимодействат с основната храна, която ядем, така че да компенсират дефицита на полезни вещества. Освен че запълват липси, подпомагат усвояването на ценните съставки, стига да ги има в това, което консумираме. Хранителните добавки не се приемат вместо, а заедно с плодове, зеленчуци, млечни и месни продукти и с каквото още се храним. Затова се наричат хранителни добавки, а не хранителни заместители. Няма как да заменят разнообразното хранене, могат обаче значително да го обогатят.